Redakcja
Sprawdzone techniki redukcji stresu
Redakcja

Jednym z obszarów, na który wpływa uważność (mindfulness), jest fizjologia, zaś jednym z najbardziej przebadanych obszarów – reakcja na długotrwały stres. Na poziomie fizjologicznym objawia się ona przez zwiększone wydzielanie się kortyzolu, przyspieszony oddech i szybsze bicie serca. Jak podają Julia E. Wahl i Magdalena Mazurkiewicz, stres jest nierozerwalnie związany z miejscem pracy i stale w nim obecny. Jest on potrzebny, ponieważ motywuje i dostarcza energii do działania. Problem zaczyna się wtedy, gdy długotrwały stres wpływa negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie. Intensywny stres zmniejsza odporność organizmu, a przez to zwiększa prawdopodobieństwo częstszych zachorowań – od zwykłej infekcji do poważnych chorób kręgosłupa, układu krążenia czy cukrzycy drugiego stopnia. Efekty długotrwałego stresu dostrzegalne są również w sferze psychicznej. Uczucie ciągłego napięcia uniemożliwia zarządzanie emocjami, naraża nas na depresję, wypalenie zawodowe i lęk uogólniony.

Czytaj dalej
Jak kształtować kompetencje przywódcze z pomocą podejścia mindfulness?
Redakcja

Podejście mindfulness – oparte na uważności, współczuciu i odwadze – odpowiada na potrzeby i wyzwania współczesnego świata biznesu, pozwala kształtować kompetencje przywódcze, budować relacje w zespole i wzmacniać zaangażowanie pracowników. Pisząc o uważności (mindfulness), Wiesława Serkowska, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Superwizji Coachingu, ma na myśli stan bycia w pełni obecnym, świadomym tego, co się dzieje w danej chwili. To pozbawione ocen zauważanie własnych myśli, emocji i doznań zmysłowych w konkretnych sytuacjach oraz postrzeganie i świadomość tego, co nas otacza. Przeciwieństwem tego podejścia jest działania nawykowe, automatyczne i bezrefleksyjne. Należy podkreślić, iż praktyka mindfulness jest warunkiem koniecznym proaktywności, ponieważ aby móc dokonać świadomego wyboru, potrzebne są wcześniejsze zatrzymanie się i refleksja.

Czytaj dalej
Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?
Redakcja

Po raz pierwszy obawy wypalenia zawodowego zostały opisane w latach 50. XX wieku. W latach 70. wyniki obserwacji osób ze środowiska medycznego wzbudziły zainteresowanie badaczy, a w szczególności psycholog o polskich korzeniach, Christiny Maslach (Krystyny Maślak). Początkowo Maslach prowadziła wywiady z osobami wykonującymi zawody medyczne i przyglądała się relacji pomiędzy silnymi emocjami wynikającymi z kontaktów z pacjentami a późniejszym wyczerpaniem. Jak podaje Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia, w pierwszej fazie badań wypalenie zawodowe było ograniczone do profesji związanych ze świadczeniem pomocy innym i doświadczaniem dużych biologicznych i psychologicznych kosztów ze względu na wymagania tego rodzaju zawodu. Współcześnie wyczerpanie traktowane jest szerszej i zauważane w pracy, w której ze względu na specyficzne warunki zagrożone jest poczucie godności pracownika czy też brakuje odpowiedniej ekonomicznej i psychologicznej gratyfikacji za pełnienie obowiązków zawodowych.

Czytaj dalej